top of page

Soft power és államszocializmus - konferencia

  • Hajnal István Kör_2
  • May 29
  • 2 min read

Június 19-én, a CEU Nádor utcai épületében kerül megrendezésre a Soft power és államszocializmus című konferencia. A részvétel regisztrációhoz kötött.


A soft power (puha hatalom) meglehetősen tágan értelmezhető fogalom. Joseph Nye számára azt jelenti, hogy „egy ország sikeresen veszi rá a többi országot, hogy azt akarják, amit ő akar”. Ennek megfelelően leggyakrabban a világ amerikanizációjának kulturális és fogyasztási jelenségei jutnak róla az eszünkbe: a hollywoodi filmre, az utóbbi révén is közvetített nőideálra, az 1958-as moszkvai Amerikai-kiállításon is felszolgált – s 1968-tól Magyarországon is palackozott – kólára, illetve az ott bemutatott modern konyhai gépekre, IBM-számítógépekre gondolunk, vagy akár a John F. Kennedy által 1961-ben létrehozott segélyalapra, az USAID-ra. De – többek közt David Ellwood, illetve Victoria de Grazia nyomán – a soft power részének tekintjük azt is, amikor egyes országok tipikus gyakorlatait átveszik mások, például vállalati menedzsmentben, termelésszervezésben, marketingben, vagy a kiskereskedelmi gyakorlatban. A Tervhivatal megszervezése, a gazdasági reform vagy éppen az amerikai nagyáruház is lehet a soft power része.

A soft power jelentősége a Szovjetunió és a szovjet blokk országai számára is megnőtt az enyhülés időszakában, vagyis 1953 után. Már csak azért is, mert a békés egymás mellett élés szakaszában a küzdelem hangsúlyai áttevődtek a gazdasági és ideológiai területre. Ugyanakkor a szocialista országok megosztottsága miatt a soft power „táboron” belül is szerepet kapott.

A Politikatörténeti Intézet és a CEU Demokrácia Intézete által szervezett konferencia azt tekinti át, milyen területeken rendelkeztek ténylegesen vagy potenciálisan a szovjet blokk országai a fent említett „soft powerrel”, és miképp igyekeztek felhasználni azt a két világrendszer gazdasági és ideológiai küzdelmeiben Nyugaton, illetve a Globális Délen.

Időpont: 2025. június 19., csütörtök 9:30–16:00


Helyszín: CEU rendezvényközpont, I. emelet 103-as terem, 1051 Budapest, Nádor utca 15.


A részvétel ingyenes, de jelentkezéshez kötött.

Regisztráljon itt: https://tinyurl.com/3ryb7f88


Comments


Hajnal István Kör Társadalomtörténeti Egyesület 

Email: 

hajnaltitkar@gmail.com

Elnök:
Dobszay Tamás

dobszay.tamas@btk.elte.hu

  • Facebook

Adószám az SZJA 1%-ának felajánlásához

19159243-1-06

Bankszámlaszám:

OTP Bank Nyrt.
11713177-20004295-00000000

Levelezési cím:

Hajnal István Kör

SZTE Történeti Intézet

6722 Szeged, Egyetem u. 2.

Székhely:

SZTE Történeti Intézet

6722 Szeged, Egyetem u. 2.

© 2020 by HIK

bottom of page