top of page
  • Hajnal István Kör_2

Szilágyi Miklós Emlékkonferencia

Április 11–12-én kerül megrendezésre a Szilágyi Miklós Emlékkonferencia az MTA Humán Tudományok Kutatóháza földszinti nagy konferenciatermében.

Program

2024. április 11. (csütörtök)

9:00–9:10 Megnyitó

9:10–10:35 I. Szekció (Elnök: Turai Tünde)

9:10–9:30 Tátrai Zsuzsanna: Szilágyi Miklós intézeti munkásságáról

9:30–9:50 Bognár Szabina: „Törvények, szokásjog, jogszokás” – Tagányi Károly jogszokásgyűjtő-programjától Szilágyi Miklós társadalomnéprajzi szintéziséig

9:50–10:10 Gyáni Gábor: A Szilágyi-féle történeti néprajz

10:10–10:30 Vita

10:30–10:40 Kávészünet

10:40–12:00 II. Szekció (Elnök: Mészáros Csaba)

10:40–11:00 Molnár Gergely: A népi közlekedés kutatása Szilágyi Miklós életművében

11:00–11:20 Örsi Julianna: Szilágyi Miklós kapcsolata a nagykunsági kutatókkal

11:20–11:40 Simon András: Vízrendezés és mintagazdálkodás az Alföldön Vedres István munkásságában

11:40–12:00 Vita

12:00–13:00 Ebédszünet

13:00–13:40 Könyvbemutató és fotóvetítés (A kötetet bemutatja: Marinka Melinda)

13:40–14:55 III. Szekció (Elnök: Borsos Balázs)

13:40–14:00 Kövér György: Hogyan végződnek a krónikák?

14:00–14:20 Romsics Imre: A homokmégyi juhászok táplálkozási szokásai a XX. század első felében – állandóság és különbözőség

14:20–14:40 Horváth Gergely Krisztián: „Még most is búcsúzom” – Az alávetettség racionalizálása kollektivizált gazdák visszaemlékezéseiben

14:40–15:00 Vita

15:00–15:10 Kávészünet

15:10–16:45 IV. Szekció (Elnök: Schleicher Vera)

15:10–15:30 Kuti Klára: Múzeumi gyűjtemények határai

15:30–15:50 Kemecsi Lajos: Jankó János és Bátky Zsigmond múzeumi működése

15:50–16:10 Zentai Tünde: A hitelesség és a vajszói templomfestés

16:10–16:30 Mód László: Új típusú levéltári források a halászat kutatásában

16:30–16:45 Vita

2024. április 12. (péntek)

9:20–10:35 I. Szekció (Elnök: Bali János)

9:20–9:40 Schleicher Vera: Adat és koncepció. Az etnográfia felelőssége a Balaton értelmezésében

9:40–10:00 Silling Léda: A bácskai Dunamente csárdái és halételei

10:00–10:20 Mészáros Csaba: Ló-e a kárász? Tavi halászat és az élet körforgása Jakutiában

10:20–10:35 Vita

10:35–10:50 Kávészünet

10:50–12:05 II. Szekció (Elnök: Silling Léda)

10:50–11:10 Bali János: Tisza folyó a magyarságtudatban

11:10–11:30 Vass Erika: Vízi élet Algyőn a 21. század első negyedében

11:30–11:50 Klamár Zoltán: Végeken – bácskai és szerémségi kóborlások Szilágyi Miklóssal

11:50–12:05 Vita

12:05–13:00 Ebédszünet

13:00–14:15 III. Szekció (Elnök: Bognár Szabina)

13:00–13:20 Sárkány Mihály: Hagyományok és fogalmak. Élet a mai magyar faluban a múlt és a jövő perspektívájában

13:20–13:40 Schwarcz Gyöngyi: Még egyszer az utóparaszti hagyományokról – A rendszerváltás utáni kisüzemi gondolkodás (újra)értelmezési lehetőségei Szilágyi Miklós munkássága alapján

13:40–14:00 Cseh Fruzsina: Szőnyegtervező iparművészek a népi iparművészet szolgálatában

14:00–14:15 Vita

14:15–14:30 Kávészünet

14:30–15:40 IV. Szekció (Elnök: Sárkány Mihály)

14:30–14:50 Máté György: Kényszerű és tudatos törvényszegés: A csempészés

14:50–15:10 Sántha István: Szilágyi Miklós kieső történetei

15:10–15:20 Flórián Mária: Emlékek Szilágyi Miklósról

15:20–15:40 Vita


2 views0 comments

Komentarze


bottom of page